Zakopane będzie smart

Czas czytania w minutach:2

Idea smart cities staje się popularna Polsce, a jednym z pierwszych miast, które wykorzystuje ją do promocji jest Zakopane. Do 2020 r. miasto chce zostać najbardziej ekologiczną marką w Polsce. Dzisiaj byłem na konferencji zorganizowanej przez władze Zakopanego, co ciekawe w Warszawie, jej tytuł to EKO Zakopane smart city.

O co chodzi w smart cities? Najkrócej mówiąc wymiar smart nowoczesnych miast polega  m.in. na mądrym gospodarowaniu zasobami, np. wodą, na tworzeniu sprawnego i zintegrowanego transportu miejskiego, na mądrej i ekologicznej polityce energetycznej. Ale najważniejsze jest to, że w miastach smart mieszkają zaangażowani mieszkańcy, którzy współtworzą te miasta, a władze zachęcają mieszkańców do aktywności i korzystają z ich kreatywności.

Zakopane jest na razie na początku drogi i skupia się na ekologii. Symbolem zmian mają stać się w pełni elektryczne i ekologiczne samochody Green Taxi, które będą jeździły po ulicach miasta. Inne pomysły to budowa parkingu park&ride, inteligenty monitoring miasta, centrum zarządzania kryzysowego i centrum komunikacji z mieszkańcami. Te ostatnie działania będą prowadzone wspólnie z klastrami Green Cars i SmarIT.

Mnie bardzo podoba się budowa centrum komunikacji z mieszkańcami, to świadczy o zrozumieniu idei smart city przez miasto. Zresztą sam burmistrz Janusz Majcher wspomniał dzisiaj, że dla niego mieszkańcy są najważniejsi, dlatego jest zwolennikiem tworzenia przyjaznej przestrzeni miejskiej, a sprzeciwia się np. Krupówkom zdominowanym przez banki, które wypierają np. kawiarnie.

Choć na razie to są głównie zapowiedzi i strategia, należy pogratulować Zakopanemu wyczucia trendu – jest chyba pierwszym miastem w Polsce, które używa pojęcia smart city w promocji. Trzymam kciuki, żeby do 2020 r. miasto było naprawdę smart! I żeby inne miasta też chciały być smart i przede wszystkim angażowały swoich mieszkańców.

Zdj. Facebook, profil Zakopanego

Ostatnie wpisy

Archiwa