Świecąca zebra w Holandii

Czas czytania w minutach:1

Jak można poprawić bezpieczeństwo na ulicach? Takie pytanie firma IBM zadała holenderskim dzieciom licząc na nieszablonowe pomysły. Dziesięcioletnia Aurora zaproponowała, żeby przejścia dla pieszych były bardziej widoczne, najlepiej by świeciły, wtedy kierowcy będą ostrożniejsi.

IBM pomysł się spodobał i eksperymentalnie z agencją Ogilvy&Mather stworzyły przejście, które zaczyna świecić gdy pojawia się na nim pieszy. Zobaczcie jak to wygląda:

Prawda, że efekt świetny? Podobne rozwiązanie widziałem na kilku przejściach dla pieszych w Pradze. Tam wzdłuż pasów zamontowano w asfalcie czerwone diody, które pulsowały, gdy pojawiał się pieszy. Podejrzewam, że oba rozwiązania znacznie podnoszą bezpieczeństwo.

O IBM będę jeszcze pisał, bo to firma, która buduje swoją ofertę wokół idei smart city. Na stronach internetowych są nawet osobne sekcje na ten temat. To działanie z pasami jest pewnie elementem promocji, ale nawet tu uwzględniono to, co najważniejsze w smart city, czyli zaangażowanie mieszkańców. Bo to właśnie mieszkańcy, jak się okazuje nawet bardzo młodzi, tworzą miasta smart.

Ostatnie wpisy

Archiwa