Więcej bogatych ludzi w miastach

Czas czytania w minutach:2

HNWI to skrót oznaczający bardzo bogatych ludzi, od ang. high-net-worth-individuals, mających ponad 30 milionów dolarów. Na świecie jest ich prawie 200 000, sprawdź, w jakich miastach mieszkają.

HNWI_30 miast

Wg raportu o bogactwie firmy Knight Frank najwięcej bogatych ludzi mieszka w Nowym Jorku (7 580 HNWI), Londynie (6 015), Tokio (5 440), San Francisco (4 590), Los Angeles (4 520), Hong Kongu (3 205), Pekinie (2 285), Bombaju (2 105), Sao Paulo (1 880) i Rio de Janeiro (1740). Danych dla poszczególnych polskich miast nie mam, ale w całym kraju jest 799 takich osób. Zaskoczyła mnie ta liczba, pozytywnie, wydawało mi się, że jest ich dużo mniej.

Im więcej bardzo bogatych ludzi w mieście, tym lepiej. Oczywiście są zagrożenia, np. w Berlinie dzielnica Pankow ogranicza napływ zamożnych mieszkańców by nie tracić tych mniej majętnych, a tym samym różnorodności. Ale jeśli bogaci stanowią mniejszość w mieście, a zwykle tak jest, to miasto i pozostali mieszkańcy mogą na tym tylko zyskać. Jest bogatsza oferta kulturalna, więcej dobrych sklepów czy restauracji, do których bogaci chodzą na codzień, a pozostali mogą czasem. Tak miałem kilka tygodniu temu w domu towarowym Harrods – jednym z największych i najbardziej luksusowych w Europie. Gdybym mieszkał w Londynie, to pewnie nie chodziłbym tam codziennie na zakupy, ale raz na jakiś czas chętnie bym wpadł. Chociażby po to, żeby posłuchać śpiewaczki operowej, która akurat jak byłem dawała  koncert dla klientów na klatce schodowej.

zdj. Zara Matheson, Atlantic Cities

Ostatnie wpisy

Archiwa

 • Tomekk

  Bardzo fajny wpis, ale jakoś brakuje mi w tym zestawieniu Moskwy… zawsze wydawało mi się że jest tam bardzo dużo bogatych ludzi, mieszka tam przecież kilkudziesięciu miliarderów. Czy faktycznie jest tam tak mało ludzi „średnio” bogatych, a są tam same „grube ryby”, a reszta to biedaki? Pozdrawiam, świetny blog, niedawno go znalazłem, a od dawna interesuje się miastami.

  • miastamaniak

   Faktycznie! Ten raport musiał nie uwzględniać Moskwy. Szukałem teraz informacji na ten temat, ale udało mi się tylko znaleźć, że w całej Rosji jest ponad 195 tys. HNWI, ale przecież sporo tych ludzi musi mieszkać w Moskwie!
   Dzięki za miłe słowa!

   • Tomekk

    195 tyś?? to trochę dużo, skoro wszystkich ludzi HNWI jest 200 tyś. Może w raporcie, który znalazłeś są jakieś inne kryteria? I dzięki za odpowiedź 🙂