Przepis na rowery miejskie

Czas czytania w minutach:2

Rowery miejskie to wspaniały wynalazek, działają już w ponad 600 miastach na całym świecie i ciągle ich przybywa. Wszyscy, którzy zajmują się planowaniem takich systemów lub chcą ulepszyć już istniejące, powinni sięgnąć po wspaniały poradnik, przygotowany przez Institute for Transportation & Development Policy – The Bike-Share Planning Guide. Jest bezpłatny, po angielsku i jest genialny. Autorzy napisali przewodnik, jak krok po kroku zaplanować system rowerów miejskich. Myślę, że każdy, nawet laik, po lekturze stanie się ekspertem od rowerów.

Przewodnik składa się z kilku części: planowanie i studium wykonalności, design, model biznesowy, model finansowy i implementacja. Z publikacji można się dowiedzieć, jakie są np. zalety systemu w całości prowadzonego przez  miasto, a jakie ze współpracy z prywatnym inwestorem, jakie są koszty całego systemu i gdzie znaleźć źródła finansowania, wreszcie jak powinny być zaprojektowane stacje dokujące i same rowery i ile ich w ogóle powinno być.

Ja zapamiętałem, że idealny system ma 10-16 stacji na każdy kilometr kwadratowy, że powinien obejmować obszar minimum 10 km kwadratowych, że na każdy 1000 mieszkańców w danej okolicy powinno przypadać 10-30 rowerów. Stacje dokujące powinny mieć ok. 2,5 więcej stojaków niż rowerów. No i oczywiście rowery trzeba na bieżąco naprawiać czy przewozić, najczęściej nocą, między poszczególnymi stacjami, żeby na rano były równomiernie rozłożone.

Z lektury przewodnika dowiedziałem się, ku mojemu zaskoczeniu, że planowanie sieci rowerów miejskich to nie jest prosta sprawa, stoi za tym dużo obliczeń, założeń i pieniędzy, w dodatku trzeba wszystko zgrać dobrze w czasie i ograć marketingowo. Dlatego nie dziwię się, że miasta korzystają z usług profesjonalnych firm, które mają doświadczenia z różnych miejsc i lepiej wiedzą, co się sprawdza. Ale oczywiście za każdym razem trzeba uwzględniać  lokalne uwarunkowania w danym mieście.

Raport możecie pobrać ze stron ITDP albo Miastamaniaka.

A na deser grafika pokazująca gęstość stacji rowerowych w różnych miastach w tej samej skali oraz filmik promujący raport.

systemy rowerowe w różnych miastach

 zdj. http://www.treehugger.com, IDTP

Ostatnie wpisy

Archiwa