Wspólna jazda taksówką

Czas czytania w minutach:2

Taxi sharing, czyli wspólna jazda taksówką, z powodzeniem działa w Maroko, a nad wprowadzeniem podobnego rozwiązania zastanawia się też Nowy Jork. W Marakeszu czy Fezie taksówkarze chcąc zarobić więcej, zabierają po drodzę kolejne osoby, o ile chcą one jechać mniej więcej w tym samym kierunku, co pierwszy pasażer. Dzięki temu wszyscy płacą mniej i godzą się na takie rozwiązanie.

W Nowym Jorku na razie jest jeszcze tak ja u nas, czyli taksówka jest traktowana jako prywatny środek transportu, ale coraz więcej mowi się o sensowności ich współdzielenia z nieznajomymi. Jak się okazuje wszystkim wyszłoby to na dobre. Naukowcy z MIT Senseable City Lab przeanalizowali i nanieśli na mapę wszystkie podróże taksówkami w 2011 r., które rozpoczynały się lub kończyły na Manhattanie. W sumie było ich 150 mln, obsługiwało je 13 586 aut. Po dokładnym sprawdzeniu tych danych wyszło, że w 80 proc. przypadków takie podróże mogłyby być współdzielone z innymi, zakładając. Pozwoliłoby to zaoszczędzić pieniądze, czas i organiczyłoby emisję spalin. Powstała interaktywna mapa, dzięki której każdy mieszkaniec Manhattanu może sprawdzić, ile podróży taksówkami odbywa się na jego trasie i ile potencjalnie mógłby zaoszczędzić, gdyby nie jeździł sam.

Taki taxi sharing ma wielki sens i moim zdaniem będzie dominującym modelem za kilka lat na świecie. Najszybciej będzie wprowadzany tam, gdzie jest duże zagęszczenie mieszkańców  – na Manhattanie jest 27 tys. osób na km kw., dla porównania w Warszawie to 3,3 tys. Taki model ma też sens w miejscach, do których o stałej porze podróżuje wiele osób, np. do centrów biznesowych.

W Maroko bardzo szybko przyzwyczaiłem się do tego, że „moja” taksówka zabierała po drodze innych ludzi, a biorąc pod uwagę, że nie zbaczaliśmy z głównej trasy ani zatrzymywanie nie trwało przesadnie długo, to było fajne doświadczenie.

Ostatnie wpisy

Archiwa

 • Łukasz Daniel

  może dzięki temu przerzuciłbym się na taksówki? 🙂 ps. literóweczka w linku.

  • Rafał

   dzięki, poprawione! 🙂

 • Rafał

  z dyskusji na Facebooku: kolektywne taksówki działają także w Maroko, Ameryce Łacińskiej i na Bliskim Wschodzie. Dzęki za update!

 • Ania

  Cześć! Nominowałam Twojego bloga do Liebster Blog Award, szczegóły
  tutaj: http://www.maniawypiekania.pl/2014/03/liebster-blog-award.html .
  Pozdrawiam – Ania

  • miastamaniak

   wow, dziękuję! 🙂