Głosowanie poza miejscem zameldowania

Jeśli chcecie wziąć udział w drugiej turze wyborów prezydenckich, ale nie jesteście wpisani na listę wyborców w miejscu zamieszkania, możecie to bardzo łatwo zmienić. Wystarczy jedna wizyta w urzędzie, jeden wniosek i możecie głosować, w dowolnym miejscu. Czasu jednak jest mało, bo tylko do wtorku 19 maja.

We wniosku trzeba wskazać, że w dniu wyborów będzie się na terenie danej gminy i że tu macie zamiar głosować. Nie jest w ogóle ważne miejsce zameldowania. Zostaniecie dopisani do listy wyborców i będziecie tam do czasu, aż przeniesiecie się na inną listę w dokładnie ten sam sposób.

Wniosek jest mega prosty, np. w Krakowie wygląda tak:

Screen Shot 2015-05-17 at 10.37.52 PM

Żeby dopisać się do listy wyborców w Krakowie, musicie pójść do Urzędu Miasta Krakowa – Wydziału Spraw Administracyjnych w godz. 8-15 pod jednym z trzech adresów: Al. Powstania Warszawskiego 10, ul. Wielicka 28a, os. Zgody 2.

W Warszawie zajmują się tym Urzędy Dzielnic, które są czynne w poniedziałek od 8-18, a we wtorek 8-16, tutaj znajdziecie linki do poszczególnych urzędów.

W Łodzi wnioski można składać w jednej z kilku lokalizacji Oddziału Ewidencji Ludności Wydziału Spraw Obywatelskich w Departamencie Obsługi i Administracji, tutaj znajdziecie adresy i telefony.

Wrocław ma najlepiej ze wszystkich miast przygotowany serwis wyborczy. Tam wniosek nie tylko można złożyć osobiście w Urzędzie Miejskim, ale też przez telefon +48 71 777 77 86 i mailem: wso@um.wroc.pl. Naprawdę fajnie przygotowali tę informację, brawo: http://www.wroclaw.pl/wybory-prezydenckie-druga-tura-wazne-terminy

Na koniec Poznań, tam można składać wnioski w Wydziale Spraw Obywatelskich przy ul. Libelta 16/20 na parterze, przy stanowisku ds. ewidencji ludności, tel. 61-878-44-38 i 61-878-44-39, w godz.: poniedziałek 7:30-17:00, wtorek 7:30-15:30.

Żeby znaleźć informacje w innych miastach wystarczy pogooglać „wybory + dopisanie do spisu wyborców + miasto”. Ruszmy się, zajmie to kilka minut plus dojazd, a można mieć wpływ na politykę i na to, żeby wygrał nasz kandydat, albo co ważniejsze, nie wygrał ten drugi!

 zdj. Polskieradio.pl

Ostatnie wpisy

Archiwa