NY High Line – park nad miastem

Będąc w Nowym Jorku warto wybrać się na Manhattan do nietypowego parku położonego 9 m nad ziemią, do High Line. Park powstał w miejscu linii kolejowej istniejącej tu od 1860 r.

Początkowo dzielnica była słabo zaludniona a tory biegły na poziomie ulicy. Ale gdy pojawiło się więcej mieszkańców i samochodów  w celu poprawy bezpieczeństwa zdecydowano się w 1930 r. podnieść tory kolejowe 9 m do góry, by nie przecinały się z ulicami. Tak powstała High Line, która operowała do 1980 r.

Gdy wstrzymano kursowanie pociągów tory i cały system je podtrzymujący niszczały. Pojawił się nawet plan całkowitego demontażu, któremu sprzeciwiła się organizacja okolicznych mieszkańców proponując w zamian utworzenie podniebnego parku. Taki był początek parku High Line. Warto zwrócić uwagę, że grupa mieszkańców miasta po pierwsze bardzo się zaangażowała w projekt, a poza tym potrafiła do niego skutecznie przekonać.

Dzisiaj park High Line ma ponad 2 km długości, mieszkańcy mogą spacerować albo siedzieć na ławkach pośród roślin wysoko nad zatłoczonymi ulicami Manhattanu. Do parku można się dostać schodami i windami. W dodatku w okolicy nie ma bardzo wysokiej zabudowy dzięki czemu mieszkańcy rozkoszują się pięknymi widokami miasta.

wszystkie fot.: www.thehighline.org

 

Ostatnie wpisy

Archiwa