Radni pod gołym niebem

„Władza bliżej ludzi” to mocno zużyty slogan i w naszej polityce raczej nic nie znaczy. Za to w Nowym Jorku władze  miasta naprawdę starają się być bliżej swoich mieszkańców.

Konkretnie chodzi o radę dzielnicy Queens 3, która zorganizowała zebranie w przestrzeni publicznej. Po prostu, na zwykłym placu miejskim, pod chmurką. Ustawili ok. 150 rozkładanych, plastikowych krzesełek, nagłośnienie, flagę i dyskutowali. Plusy: absolutnie każdy przechodzień mógł zobaczyć, jak obradują radni, mógł posłuchać jakie tematy poruszają, jak dyskutują czy nawet dowiedzieć się jak ci radni wyglądają i jak się ubierają, w jakim są wieku, czy więcej kobiet czy mężczyzn. Sam jestem ciekaw jak wyglądają moi radni. To jest też nawiązanie do koncepcji agory, czyli miejsca w przestrzeni publicznej, gdzie się gromadzono i podejmowano decyzje polityczne.

Minusy – hałas uliczny, przypadkowi ludzie zagadujący czy krzyczący, ewentualnie warunki atmosferyczne. Ale heloł, to nie są prawdziwe przeszkody. Jeśli tylko nie pada, takie zebrania mają ogromy sens. Miasto pokazuje w ten sposób, że chce być blisko mieszkańców, wychodzi do nich, a to buduje więź, większą identyfikację z miastem. To jest oczywiście trudniejsze niż spotkanie w zaciszu sali konferencyjnej. W dodatku w jakichś absurdalnych godzinach.

No właśnie, czy wiecie, w jakich godzinach są otwarte biura waszych rad dzielnic? Sprawdźcie. W Krakowie biuro mojej dzielnicy jest czynne od wtorku do piątku w godz. 9-15. Poniedziałek to „dzień bez przyjmowania stron”. What? Czy te godziny specjalnie tak są ustawione, żeby na pewno, ale na pewno nikt nie mógł przyjść? Po co w takim razie w ogóle są ustalone? Dla porównania sprawdziłem kilka innych biur rad dzielnic – żadne nie jest czynne dłużej niż do 17, większość max do 16, cześciej krócej. Rady – zmieńcie to! A kolejnym krokiem może być zebranie pod chmurką. Podpowiem, że to będzie naprawdę niezła promocja. Kto pierwszy?

 rada miasta ny4

rada miasta ny2

zdj. Streetfilms

Ostatnie wpisy

Archiwa