Co zrobisz, zanim umrzesz?

Ile razy dziennie myślisz o tym, co w życiu ważne? A w tygodniu, miesiącu, roku? Raczej jest tak, że dni są wypełnione pracą, przyjemnościami, dodatkowymi zajęciami, na życiowe refleksje nie ma czasu albo ochoty. To jest normalne i ok, ale czasem warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić. I taki cel ma projekt artystki Candy Chang „Before I die…”, który polega na tym, że w przestrzeni publicznej na specjalnej tablicy każdy może napisać, co chciałby zrobić przed śmiercią. Wg artystki takie pomyślenie przez chwilę o końcu pozwala nabrać właściwej perspektywy, na którą zwykle nie ma czasu. W Polsce są już trzy tablice, ostatnio powstała w Krakowie.

Tablicę może zamontować każdy w dowolnym miejscu na świecie, bo Candy Chang udostępnia pomysł na licencji creative commons. Znalazłem informację, że w Polsce oprócz Krakowa tablice są albo były również w Zgierzu i Warszawie. Orientuje się ktoś, czy dalej działają?  Łącznie takich tablic jest kilkadziesiąt w różnych językach. Pierwsza powstała w Nowym Orleanie, rodzinnym mieście Candy. Artystka zamontowała ją na zniszczonej fasadzie opuszczonego budynku, nie spodziewając się, że będzie jakoś szczególnie popularna. Okazało się, że przez noc została całkowicie zapisana marzeniami, które mieszkańcy chcieliby zrealizować przed śmiercią. To zachęciło Candy do zmultiplikowania projektu.

Ludzie piszą różne rzeczy, że chcieliby zakochać się, zaśpiewać dla milionów słuchaczy czy np. zjeść sałatę z kosmitą. Mi najbardziej podobają się w tym pomyśle trzy rzeczy: po pierwsze dzięki takiej tablicy rzeczywiście jest okazja na chwilę się zatrzymać i pomyśleć o tym, co dla nas ważne i czy nie warto czegoś zmienić. Po drugie akcja znakomicie angażuje mieszkańców, pomysł przetestowany w różnych krajach, wszędzie działa. I wreszcie, że to jest tak łatwe do zrobienia. Każdy może zamontować taką tablicę w swoim mieście. Wystarczy skorzystać z tej strony.

W ogóle jeśli interesuje was tematyka miast to polecam śledzić, co robi Candy Chang, nazywana artystką miejską. Na jej stronie przeczytacie o innych akcjach w przestrzeni publicznej, które angażują i zbliżają do siebie mieszkańców. Każda z takich akcji zasługuje na osobną notkę.

Możecie też obejrzeć Ted talk Candy Chang na temat projektu „Before I die”,  są polskie napisy. A jeśli chcielibyście napisać coś na tablicy to w Krakowie możecie to zrobić na ul. Dajwór 3, w Artefakt Cafe. I jeszcze zdjęcie krakowskiej ściany.

zanim_umre3

zanim_umre1

zdj. Miastamaniak, Candychang.com

Ostatnie wpisy

Archiwa