Zabawa czyni nas lepszymi

Think Blue to nowa miejska akcja Volkswagena, której zupełnie nie ogarniam. W pierwszym etapie w Poznaniu, Gdańsku i Toruniu skwery obsadzono niebieskimi lobeliami. Teraz w tych miastach pojawią się  urządzenia, które miałyby rozwiązywać problemy mieszkańców osiedli. Wszystko to ma zachęcać do proekologicznych zachowań. W informacji prasowej czytam: Think Blue to globalna idea marki Volkswagen, odpowiadającą na pytanie jak harmonijnie łączyć indywidualną mobilność z odpowiedzialnością za środowisko i działaniami proekologicznymi. W myśl tej idei Volkswagen Group Polska postanowiło ożywić miejską przestrzeń, jednocześnie zachęcając do ekologicznych i prospołecznych zachowań.

Co ma wspólnego ekologia, mobilność, niebieskie lobelie i ożywianie przestrzeni miejskiej, nie wiem. Ale jak najbardziej kibicuję akcji, czekam niecierpliwie aż powstaną te urządzenia. Może w międzyczasie zrozumiem albo ktoś mi wytłumaczy o co cho. Wierzę, że może wyjść z tego coś fajnego, bo ta firma miała już super pomysły na usprawnianie życia w miastach.

Znacie The Fun Theory? To akcja Volkswagena zbudowana wokół idei, że dzięki zabawie można bardzo łatwo zmieniać zachowania ludzi na lepsze. To był konkurs, w którym uczestnicy mogli zgłaszać pomysły, jak przez zabawę zachęcać do pozytywnych działań. Organizatorzy wyszli z założenia, że zabawa i gra to lepsze motywatory niż system nakazów i zakazów. I chyba mieli rację, zobaczcie najlepsze rozwiązania.

1. Co zrobić, żeby ludzie chcieli korzystać z tradycyjnych schodów zamiast z ruchomych, czyli żeby więcej się ruszali? Proste, wystarczy zamienić stopnie w klawisze fortepianu, a wchodzenie po nich przestanie być męczącym obowiązkiem, ale da prawdziwą frajdę:

2. Temat aktualny z uwagi na nową ustawę śmieciową – jak zachęcić ludzi do segregacji śmieci? By wrzucali właściwe odpady do właściwych otworów? Proste, wystarczy zamienić tę zwykłą czynność w grę komputerową:

3. Zostajemy w temacie śmieci – co zrobić, żeby odpadki w parku nie lądowały obok kosza? Sprawić, by wyrzucanie śmieci stało się zabawą, oto najgłębszy kosz na odpadki na świecie:

4. Co zrobić, by kierowcy przestrzegali dozwolonych prędkości? Postawić fotoradar? Owszem, ale taki, który nagradza jadących zgodnie z przepisami. W Szwecji zorganizowano loterię, w której wszyscy jadący prawidłowo mogli wygrać pieniądze. Czyli zwykła jazda samochodem zamieniła się w rozgrywkę między kierowcami, o to, kto będzie jechał bardziej przepisowo. W efekcie średnia prędkość w miejscu postawienia radaru znacznie spadła, zrobiło się bezpieczniej, a wszyscy mieli z tego fun:

Więcej przykładów na The Fun Theory. Zabawa naprawdę może zmieniać zachowania ludzi na lepsze. Chcesz, żeby mieszkańcy miasta zachowywali się w określony sposób? Spraw, by mieli z tego fun. Takie to proste!

zdj. Liveleak

Ostatnie wpisy

Archiwa