Park(ing) Day w Polsce

Minimalne dopuszczalne wymiary miejsca parkingowego dla samochodu to 5 x 2,3 m, czyli ok. 12 metrów kwadratowych. Niewiele więcej miał mój pokój w jednym z mieszkań na studiach, mieściłem się w nim ja, łóżko, biuro, szafa i regał z książkami. O tym co jeszcze można zmieścić na tej przestrzeni będziecie się mogli przekonać w piątek 20 września, wtedy na całym świecie będziemy obchodzić Park(ing) Day, podczas którego na miejscach zwykle zajmowanych przez samochody, powstaną mini parki otwarte dla wszystkich.

Happening ma na celu pokazanie, jak inaczej można wykorzystać przestrzeń publiczną niż tylko na miejsca dla samochodów. Chodzi też o wzbudzenie dyskusji, dla kogo jest przestrzeń publiczna i co zrobić, by służyła mieszkańcom i ich potrzebom. Bardzo fajna okazja do eksperymentowania i sprawdzania, co w danym miejscu jest bardziej potrzebne. Pomysł pochodzi z San Francisco, każdy może go zrealizować w swoim mieście. Wystarczy pobrać z tej strony poradnik, jak to zrobić. Jeśli jednak nie będziecie organizatorami, bądźcie uczestnikami. Poniżej kilka zaproszeń z wybranych polskich miast, jeśli nie ma Waszego szukajcie informacji w sieci.

W Krakowie akcja będzie na końcu ul. Miodowej od strony ul. Krakowskiej. Jak powiedział Miastamaniakowi Jakub Stępak ze Stowarzyszenia Kraków Miastem Rowerów: Można po prostu przyjść posiedzieć w mini-parku, przynieść sobie gazetę czy co kto lubi, zabrać dzieci (planujemy dla najmłodszych jakieś atrakcje). Po południu będzie debata na temat transportu rowerami cargo w ramach projektu CycleLogistics realizowanego przez KMR.

W Szczecinie między godz. 12-18 trzeba przyjść na ul. Rayskiego, od pl. Zamenhofa do pl. Grunwaldzkiego. Na miejscu będzie można odpocząć, wypić kawę, wypożyczyć książkę, posłuchać muzyki czy dowiedzieć się, jak segregować odpady.

W Łodzi będzie aż 30 miejsc, wszystkie są zaznaczone na tej mapie. Akcję prowadzi Stowarzyszenie posŁódź!, którego prezes Przemysław Bogusławski mówi: Motywem spajającym wszystkie punkty będzie gra miejska, dzięki której będzie można odwiedzić wszystkie park(ing)i. Bardzo podoba mi się akcja promocyjna – w dziurach chodnikowych były sadzone kwiatki, a na środku Piotrkowskiej zasadzono palmę.

We Wrocławiu tez będzie kilka miejsc prowadzenia akcji, m.in. przy ul. św. Antoniego, gdzie stanie scena didżejska, na pl. Kościuszki, gdzie odbędą się warsztaty jogi, przy ul. Norwida, gdzie będzie można podziwiać instalacje z papieru. Jak mówi Arkadiusz Zakrzewski z Towarzystwa Upiększania Miasta Wrocławia: To nie jest akcja wymierzona w kierowców. Chodzi o zwiększenie liczby miejsc, gdzie można wypocząć. Wrocław bardzo odbiega od takich  miast, jak Norymberga, gdzie każdy użytkownik ruchu korzysta z własnego pasa, a gdzie jednocześnie nie brakuje parkingów ani zieleni.

W Poznaniu Fundacja Malta organizuje Park(ing) Day na placu Kolegiackim. Aranżacja będzie stanowić jednocześnie ostatni etap Konkursu Architektonicznego Park(ing) Day ogłoszonego przez Generator Malta w ramach Malta Festival. Zwyciężył projekt Kasi Zaręby pt. „Piknik bar, czyli miejskie śniadanie na trawie”. Pod tym linkiem i poniżej możecie zobaczyć, jak fajnie będzie wyglądać taka aranżacja jednego z miejsc parkingkowych.

parking-day-plac-kolegiacki_618684929_plansza-1_rgb
kliknij, by powiększyć

zdj. parkingday.orggenerator.malta-festival.pl

Ostatnie wpisy

Archiwa