3 pomysły na promocję muzyki poważnej

Nie jest łatwo prowadzić promocję muzyki poważnej, zwłaszcza wśród tych, którzy na codzień sami się nią nie interesują. Chodzi o to, że muzyka poważna jest ciekawa, ale wiele osób o tym nie wie. Pytanie jak do nich dotrzeć w niestandardowy sposób. Poniżej trzy fajne pomysły.

Pierwszy, najnowszy, jest z Nowego Jorku. Muzyków orkiestry Carnegie Hall po prostu ustawiono w przestrzeni publicznej, w ruchliwym miejscu i co jest super, każdy mógł tą orkiestrą dyrygować. Wystarczyło odważyć się i wziąć batutę do ręki, a orkiestra zaczynała grać, dopasowując utwór i tempo do ruchów dyrygenta-amatora. Proste rozwiązanie i jak bardzo angażujące, także świadków całej sytuacji. Ja na pewno miałbym poczucie, że ten niedostępny i tajemniczy świat muzyki poważnej na chwilę stał mi się bliższy. Zobaczcie:

Drugi pomysł to flash mob, przeprowadzony w metrze przez muzyków Filarmonii Kopenhaskiej. Zwykli pasażerowie okazali się być zakamuflowaną orkiestrą. Nie wiadomo skąd pojawiły się klarnety i skrzypce, co za zaskoczenie! Film do dzisiaj obejrzało prawie 6 milionów ludzi. A pod filmem możecie znaleźć wspomnienia tych, którzy akurat jechali tym niezwykłym wagonem.

Ostatni pomysł jest z Hamburga, gdzie powstała specjalna strona z obrazem na żywo z kamer miejskich. Każdy, kto na nią wszedł, mógł poza oglądaniem, przypisać różne dźwięki i instrumenty nieświadomym niczego ludziom przechodzącym przed okiem kamery. Czyli idący sobie spokojnie przez plac zaczynali nieświadomie tworzyć muzykę. Dźwięki, nagrane uprzednio przez orkiestrę, dało się przypisać wszystkiemu, co się ruszało. W efekcie powstawała melodia grana przez miasto i jego mieszkańców.

zdj. http://improveverywhere.com

Ostatnie wpisy

Archiwa