Miasta – konkurs dla was!

Prezydenci i burmistrzowie,  w  tym konkursie grzech nie wystartować, można wygrać dużo pieniędzy, ale przede wszystkim wizerunek miasta kreatywnego, aktywnie podchodzącego do rozwiązywania lokalnych problemów i chętnie dzielącego się rozwiązaniami. Rusza właśnie The Mayors Challenge, czyli inicjatywa organizacji należącej do byłego już burmistrza Nowego Jorku Michaela Bloomberga. Konkurs przeznaczony jest tylko dla  miast europejskich, Bloomberg po 11 latach burmistrzowania myśli o przeprowadzce na Stary Kontynent, stąd pewnie pomysł.

W poprzedniej edycji startować mogły tylko miasta z USA, zrobiło to 300 samorządów. Wygrało Providence, o czy więcej możecie przeczytać tutaj. W tym roku znów zwycięzca zgarnie 5 milionów dolarów, a kolejne 4 miasta po jednym milionie. Zgłoszenia są przyjmowane do końca stycznia 2014, w kwietniu poznamy 20 finalistów, a w październiku ostateczne wyniki. Konkurs wspaniale zbiega się z polskim kalendarzem wyborczym – w przyszłym roku będziemy wybierać radnych, prezydentów i burmistrzów, taki konkurs to świetna okazja, żeby się pochwalić przed mieszkańcami i zwiększyć szanse na reelekecje, dlatego myślę, że będzie wielu chętnych. I bardzo dobrze!

Jakie są warunki? Zgłaszać mogą się tylko oficjalni reprezentanci miast powyżej 100 tys. mieszkańców. Każde miasto musi zaproponować innowacyjne rozwiązanie lokalnych problemów. Oceniane będą wizja, stopień realnego wpływu, możliwość wprowadzenia pomysłu w życie, możliwość zreplikowania rozwiązania w innych miastach.  Bo na tym polega idea – żeby zachęcić miasta do szukania kreatywnych sposobów walki z problemami i dzielenia się wiedzą. W ub. roku wygrało miasto Providence w USA z pomysłem wyrównywania szans dzieci z różnych środowisk.

Prezydenci, do dzieła, więcej informacji i zgłoszenia tutaj.

Ostatnie wpisy

Archiwa