O mieście na Tedzie

W ubiegły wtorek prowadziłem TEDxKrakówCinema o mieście. Obejrzeliśmy trzy TED talki (nie wiem, jak to sprytnie nazwać po polsku, może po prostu „wystąpienia”?), po każdym z nich była dyskusja, w której pojawiało się wiele odwołań do niedawnego referendum w Krakowie.

Przypomnę, że w referendum mieszkańcy odpowiadali na 4 pytania, w tym o organizację zimowych igrzysk olimpijskich w 2022. Aż 70 proc. zagłosowało przeciwko temu pomysłowi. Podobny odsetek głosował za rozbudową monitoringu wizyjnego, czyli po prostu za większą liczbą kamer, a budowę metra poparło 55 proc. Jednak to, co najciekawsze to pytanie o rozbudowę ścieżek rowerowych w mieście – aż 85 proc. było za! Niesamowity wynik! Są już pierwsze efekty, w niedzielę, podczas Swięta Cycklicznego, czyli dużego festiwalu rowerowego, przewodniczący Rady Miasta Krakowa zapowiedział, że w przyszłym roku budżet na budowę ścieżek będzie dwa razy większy!

Wracając do TEDx, pierwsze wystąpienie burmistrza Rio de Janeiro Eduardo Paesa sprowokowało dyskusję właśnie o sensowności wspomnianego monitoringu wizyjnego i koncepcji smart city. Eduardo pokazywał, jak sprytnie można zarządzać miastem, będąc od niego oddalonym o tysiące kilometrów. Dzięki tysiącom kamer i czujników doskonale wiedział, co w tej chwili się tam dzieje.

Alex Steffen, znany futurolog, mówił o wyzwaniach energetycznych, przed którymi stoją miasta. Co ciekawe jego zdaniem nie powinniśmy iść w stronę energii odnawialnej, ale lepiej zarządzać tradycyjną.

Trzeci był Carlo Ratti i jego super projekty, w tym Trash Track, czyli śledzenie dokąd wędrują nasze śmieci.

Bardzo mnie ucieszyła frekwencja – na Facebooku i przez Google docs na wydarzenie zapisało się ponad 300 osób. To pokazuje, że tematyka miejska jest coraz popularniejsza! Przy okazji, właśnie ruszyła nowa akcja Gazety Wyborczej Pracownia Miast, polecam! Zapraszam też na spotkanie Koduj dla Polski 24 czerwca, gdzie będę mówił o Krakowie, więcej informacji tutaj i wkrótce na blogu.

zdj. cidadeolimpica.com.br

Ostatnie wpisy

Archiwa