Coraz większe miasta

Czas czytania w minutach:1

Znalazłem bardzo fajne wizualizacje, pokazujące rozwój różnych miast przez ostatnie 200 lat, wśród nich jest Warszawa. W większości gwałtowna urbanizacja następuje w drugiej połowie XX w., wtedy miasta powiększają swoją powierzchnię nawet dziesięciokrotnie. Jednoczesnie, jak piszą autorzy opracowania z organizacji NYC Stern Urbanization Project, spada gęstość zaludnienia – potrzebujemy więcej przestrzeni na osobę niż kiedyś, przez co miasta powiększają się jeszcze szybciej. Zobaczcie!

Warszawa

Paryż

Londyn

Bombaj

Bangkok

Ostatnie wpisy

Archiwa

 • Łukasz Daniel

  kiedyś ludzie też potrzebowali więcej przestrzeni, ale nie była ona tak dostępna. Przykładowo pierwsze odcinki serialu Dom, pokazujące Wwę po IIWW: przeludnione mieszkania, wielodzietne rodziny mieszkające na niskim metrażu, dokwaterowywanie lokatorów. W innych miastach też tak było. Dopiero po wojnie pojawiła się u nas moda na „własne M”. W innych krajach zapewne podobnie, ale czasy rew. przemysłowej dużo wcześniej ukształtowały ten trend.

  • Rafał

   Tak, jak tylko pojawiły się możliwości to zachcieliśmy mieć więcej przestrzeni. Nie zawsze ma to dobry skutek dla rozwoju miast, np. rozlewające się przedmieścia, gdzie nie ma dobrej komunikacji, bo jest zbyt mała gęstość zaludnienia, żeby była opłacalna

 • Kama Kama

  Świetne filmiki. Aczkolwiek Warszawa wypada dość mizernie na tle pozostałych miast 😉